Strona główna/Aktualności/Kultura i rozrywka/Andrzej Wyglenda w Focus Park Rybnik. Spotkanie z legendą (..)

Andrzej Wyglenda w Focus Park Rybnik. Spotkanie z legendą żużla

13.06.2024 Kultura i rozrywka

W piątek, 14 czerwca Centrum Handlowe Focus Park odwiedzi Andrzej Wyglenda, najbardziej utytułowany żużlowiec w historii ROW Rybnik. Wydarzenie zapoczątkuje cykl spotkań ze znanymi rybniczanami w ramach projektu #Rybniczanie. Centrum handlowe zaprasza kibiców i wszystkich zainteresowanych na godzinę 18:00.

Andrzej Wyglenda legenda rybnickiego żużla. Zdj. Wacław Troszka

Andrzej Wyglenda (rocznik 1941) czterokrotnie stawał na najwyższym stopniu podium Indywidualnych Mistrzostw Polski. Ma na swoim koncie tyle samo złotych medali imprez mistrzowskich na poziomie światowym. Najbardziej spektakularne było złoto Mistrzostw Świata Par w 1971 roku wywalczone wraz z Jerzym Szczakielem na torze w Rybniku - Polacy zdobyli wówczas komplet punktów, nie pozostawiając rywalom wątpliwości, kto tego dnia jest najlepszy. Ten wyczyn został nawet zapisany Księdze Rekordów Guinnessa.

- Andrzej jest sportowcem światowego formatu, dumą Rybnika, Śląska i Polski - mówi Henryk Grzonka, dziennikarz i autor wielu książek sportowych i dodaje: - Na tle swoich przeciwników był może mały wzrostem, ale skala jego talentu była olbrzymia.

Wyglenda zgłosił swoją chęć uprawiania żużla w odnoszącym sukcesy ROW-ie Rybnik w 1959 roku i w kolejnych latach stał się jedną z najwybitniejszych postaci rybnickiego sportu. Co ciekawe swoich sił w tym sporcie próbował też syn Andrzeja, Wojciech. Niestety po kilku latach musiał zrezygnować z uprawiania czarnego sportu z powodu kontuzji - jego karierę zakończył upadek w trakcie meczu z Wybrzeżem Gdańsk w 1989 roku. W tym przypadku powtórzyła się historia, która była udziałem jego ojca - on też musiał zrezygnować ze ścigania po ciężkim wypadku na torze w Bydgoszczy 1976 roku.

Spotkanie Andrzeja Wyglendy z kibicami w Focus Park rozpocznie się w najbliższy piątek o godz. 18:00 na poziomie 1.

Spotkanie z legendą rybnickiego żużla jest elementem projektu realizowanego przez centrum handlowe - #Rybniczanie - związanego z przywracaniem pamięci o historii rybnickiego przemysłu ze szczególnym uwzględnieniem tradycji browarniczych. W końcu w miejscu w którym dziś funkcjonuje Focus Park przez ponad sto lat działał Browar Rybnik. W ramach projektu będą się też odbywać spotkania ze znanymi mieszkańcami miasta. Spotkanie z Andrzejem Wyglendą jest pierwszym z nich.

Honorowy patronat nad projektem objął prezydent Rybnika Piotr Kuczera. 

Opracowanie
rybnicka .eu
do góry