Strona główna/Aktualności/Kultura i rozrywka/526 zgłoszeń przemocy domowej w Rybniku w ubiegłym roku. (..)

526 zgłoszeń przemocy domowej w Rybniku w ubiegłym roku. Podpisano Alians przeciw przemocy

23.10.2024 Miasto

- W 2023 roku do Zespołu ds. Przemocy w Ośrodku Pomocy Społecznej w Rybniku - wpłynęło 526 zgłoszeń dotyczących występowania przemocy domowej. Rok ma 365 dni – mówił Piotr Kuczera, prezydent Rybnika nim w Teatrze Ziemi Rybnickiej w ramach kampanii „Rybnik przeciw przemocy”, jako pierwszy w obecności młodzieży z rybnickich szkół podpisał Alians Przeciwko Przemocy.

23 października w Teatrze podpisano Alians Przeciw Przemocy. Zdj. Wioletta Zielińska

23 października w Teatrze Ziemi Rybnickiej odbył się Niebieski Koncert w wykonaniu Joanny Kondrat w ramach „Kampanii Rybnik przeciw przemocy”.

- Przemoc to zjawisko niewygodne, o którym często nie chcemy mówić głośno. Czasami trudno jest nam zrozumieć, gdzie przebiega ta cienka granica. Kiedy żarty stają się raniące, kiedy słowa zaczynają niszczyć, a kiedy gesty przestają być przyjazne – mówiła Karina Abrahamczyk-Zator, dyrektor Domu Kultury w Chwałowicach.

- Musimy nauczyć się rozpoznawać te granice i reagować, kiedy są przekraczane. Musimy mówić głośno, kiedy widzimy coś, co nas niepokoi. Nie możemy pozwolić, aby strach i wstyd nas powstrzymywały – mówił Michał Wojaczek, dyrektor Teatru Ziemi Rybnickiej.

Karina Abrahamczyk-Zator i Michał Wojaczek. Zdj. Piotr Bukartyk

- Statystyki są alarmujące i ponure. Według najnowszych badań 8 na 10 dzieci przynajmniej raz w życiu doświadczyło przemocy. To o 8 razy za dużo. Prawie 80% dzieci i nastolatków doświadczyło w swoim życiu choć raz przemocy lub zaniedbania. Co piąty nastolatek okaleczał się, a co dziesiąty ma za sobą próbę samobójczą – mówiła Karina Abrahamczyk-Zator.

- Nie ma zgody na takie statystyki. Dlatego tak ważne jest, abyśmy mówili o tych problemach głośno i wspólnie szukali rozwiązań – mówił Michał Wojaczek.

W Teatrze w ramach kampanii Rybnik Przeciw Przemocy zorganizowano Niebieski Koncert. Zdj. Wioletta Zielińska

Dlatego w ramach Kampanii Rybnik przeciw przemocy zorganizowane zostały różne inicjatywy, takie jak Niebieski Konkurs Plastyczny, Niebieskie Godziny Wychowawcze oraz Niebieskie Warsztaty Wokalne, Niebieski Koncert w Teatrze a także Niebieskie Silent Disco w Zabytkowej Kopalni Ignacy.

Natomiast jednym z najważniejszych punktów całego wydarzenia było podpisanie Aliansu Przeciw Przemocy.

- To pierwszy taki alians w Polsce, oparty o Polską Deklarację w Sprawie Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie z 1995 roku, który ma na celu zjednoczenie wszystkich sił, władz miasta, jednostek organizacyjnych miasta, przedstawicieli sądownictwa, służby zdrowia, instytucji kultury, wszystkich placówek oświatowych oraz działaczy społecznych. Jest to walka z przemocą i budowanie bezpieczniejszego środowiska dla naszych dzieci i młodzieży – tłumaczył Michał Wojaczek.

Treść Aliansu Przeciw Przemocy odczytali przewodnicząca Młodzieżowej Rady Miasta Hanna Wycisk oraz wiceprzewodniczący Filip Berkas.

- Każdy człowiek ma prawo do życia w środowisku wolnym od przemocy. Każda osoba doświadczająca przemocy ma prawo do wsparcia prawnego, psychologicznego i medycznego oraz uszanowania godności. Każdy człowiek ma prawo do wiedzy, która pomoże mu rozpoznać i realizować przemoc. Każdy człowiek ma prawo do działania przeciw przemocy w rodzinie. Każdy człowiek ma obowiązek pomocy ofiarom przemocy – czytali przedstawiciele Młodzieżowej Rady Miasta Rybnika.

Podpisujący alians przeciw przemocy – jak usłyszeli obecni w teatrze – zobowiązują się m.in. do promowania działań wspierających zdrowie psychiczne i fizyczne młodzieży, zapewniania dostępu do wsparcia psychologicznego i prawnego ofiar przemocy dla ich rodzin, czy przyprowadzania regularnych warsztatów i szkoleń dotyczących przemocy prowadzonych przez policję, pedagogów i psychologów w szkołach i organizowania spotkań informacyjnych dla uczniów, rodziców i nauczycieli na temat rozpoznawania przemocy i sposobów reagowania.

Alians zobowiązuje też m.in. do prowadzenia w szkołach niebieskich godzin wychowawczych poświęconych tematyce przemocy i niebieskich skrzynek do anonimowego zgłaszania przypadków przemocy, regularnych wizyt policjantów w szkołach budujących zaufanie i świadomość, przekazywania młodzieży szczegółowych wytycznych dotyczących postępowania w sytuacjach kryzysowych, aby zapewnić im pełne przygotowanie na ewentualne zagrożenia.

Pierwszy Alians podpisał Piotr Kuczera (z prawej). Zdj. Piotr Bukartyk

- Dziękuję wszystkim tym, którzy zgodzili się złożyć ten podpis, bo on zobowiązuje nas do bardzo konkretnych działań. Młodzieży dziękuję za to, że przyszliście i bardzo Was proszę o to, abyście nie bali się mówić o zjawiskach przemocy, które występuje również w Rybniku – mówił Piotr Kuczera, prezydent Rybnika.

- W 2023 roku do Zespołu ds. Przemocy w Ośrodku Pomocy Społecznego w Rybniku - wpłynęły 526 zgłoszeń dotyczących występowania przemocy domowej. Rok ma 365 dni – mówił Piotr Kuczera. - Łącznie w 2023 roku wszczęto 398 procedur Niebieskiej Karty. W 2023 roku Zespół Interdyscyplinary w Rybniku objął wsparciem w ramach procedury niebieskiej karty 444 osoby doświadczające przemocy psychicznej, 263 osoby doświadczającej przemocy fizycznej, 18 osób doświadczających przemocy ekonomicznej, 22 osób doświadczających przemocy seksualnej – wyliczał Piotr Kuczera.

Podpisali alians przeciw przemocy. Zdj. Piotr Bukartyk

Prezydent Rybnika podkreślał, że przemocy doświadczają często dzieci.
- W roku 2023 przemocy domowej wobec dzieci odnotowano 95 przypadków, w roku 2022 - 81, w 2021 - 36. W 2023 roku 412 osób wskazano jako podejrzane o stosowanie przemocy domowej. Łącznie w roku 2023 policja sporządziła 227 formularzy niebieskiej karty. Ośrodek pomocy 40, ośrodek interwencji kryzysowej i psychoterapii 9, placówki oświatowe 35, placówki służby zdrowia 6, Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych 3. A rok ma 365 dni – mówił Piotr Kuczera, dodając:

Pomyślmy ilu spraw nie zgłoszono bo nie było wiedzy bano się, nie wiedziano jak to zrobić, a może ktoś usłyszał, że lepiej o tym nie mówić bo co powiedzą inni, sąsiedzi, najbliżsi, rówieśnicy. Dzisiaj te niebieskie światło jest symbolem tego że nie wolno nam się bać i trzeba o pewnych rzeczach mówić bo dalsze i lepsze życie istnieje, dlatego tu dzisiaj jesteśmy – mówił Piotr Kuczera, który jako pierwszy złożył podpis pod Aliansem Przeciw Przemocy. Kolejne popisy składali wiceprezydenci Rybnika Wojciech Kiljańczyk i Arkadiusz Marcol, poseł Marek Krząkała, rybniccy radni, dyrektorzy rybnickich szkół, jednostek kultury, instytucji pomocowych, policji, sądu, straży miejskiej i innych.

Potem młodzież oraz zaproszeni goście wysłuchali Niebieskiego koncertu Joanny Kondrat.

Niebieski koncert

22 zdjęcia

23 października w Teatrze Ziemi Rybnikciej odbył się Niebieski Koncert w ramach Kampanii Rybnik przeciw przemocy. 

Redaktor Naczelny
Aleksander Król

Zobacz także

Rybnicka młodzież przeciw przemocy
Rybnicka młodzież przeciw przemocy

Rybnicka młodzież przeciw przemocy

Młodzieżowi radni mają nowe pomysły
Młodzieżowi radni mają nowe pomysły

Młodzieżowi radni mają nowe pomysły

do góry