Strona główna/Aktualności/Kultura i rozrywka/5. Rybnicki Dzień Integracji

5. Rybnicki Dzień Integracji

27.05.2022 Kultura i rozrywka

Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią miejskie placówki uczące i na różne sposoby pomagające osobom z różnymi niepełnosprawnościami zorganizowały dzisiaj 5. Rybnicki Dzień Integracji.

5. Rybnicki Dzień Integracji
Po mszy, której w bazylice św. Antoniego przewodniczył ks. biskup Grzegorz Olszowski, uczniowie i podopieczni miejskich placówek m.in. szkolnictwa specjalnego, ich opiekunowie, nauczyciele i rodzice oraz zaproszeni goście przeszli (mimo deszczu) pochodem do Teatru Ziemi Rybnickiej, gdzie odbyła się integracyjna gala.

Zanim na scenie pojawiła się niepełnosprawna wokalistka Monika Kuszyńska, której wypadek samochodowy odebrał nie tylko zdrowie, ale też przerwał współpracę z zespołem Varius Manx, prezydent Piotr Kuczera przekazał symboliczny klucz do miasta dyrektorce Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego i Szkoły Podstawowej nr 7 Justynie Pieczce. – Otwierajcie tym kluczem dla siebie jak najwięcej przestrzeni naszego miasta – powiedział do osób z niepełnosprawnościami prezydent Kuczera.

„Moje anioły na ziemi, stróże gasnącej nadziei” to tytuł piosenki, którą Monika Kuszyńska zadedykowała osobom, które towarzyszą, wspierają i pomagają osobom niepełnosprawnym. Mówiła też o potrzebie ciągłego działania na rzecz integracji, ale też o tolerancji, którą powinny się wykazać również osoby niepełnosprawne.

Osoby szczególnie zasłużone dla integracji otrzymały z rąk marszałka województwa śląskiego Jakuba Chełstowskiego odznaki honorowe Za Zasługi dla Województw Śląskiego. Złote otrzymały Danuta Reclik i Anetta Gawrysiak, a pośmiertnie Adelajda Sładczyk , z kolei srebrną Agata Marszałek.

Ostatnią część gali wypełnił konkurs piosenki z udziałem jednego wokalisty i sześciu wokalistek reprezentujących rybnickie placówki uczące i wspierające osoby niepełnosprawne. Pierwszą nagrodę jurorzy, m.in. Monika Kuszyńska, przyznali Beacie Maj z Warsztatów Terapii Zajęciowej nr 1 „Przystań”.
Integracyjne spotkanie zwieńczył poczęstunek przygotowany przez Bistro z Ikrą z Niedobczyc, zatrudniające osoby niepełnosprawne.

Tekst i zdj. WaT

5. Rybnicki Dzień Integracji

29 zdjęć

23  maja w naszym mieście obchodzono Rybnicki Dzień Integracji

do góry