Strona główna/Aktualności/Jeżech z Rybnika/Piotr Masłowski: Świerklaniec został odbudowany, mam (..)

Piotr Masłowski: Świerklaniec został odbudowany, mam nadzieję, że podobnie będzie ze śląską tożsamością

26.04.2023 Jeżech z Rybnika

- Znajdujemy się pod Świerklańcem, który się zawalił i został odbudowany. To ma symboliczny wymiar - liczę na to, że tożsamość śląska, nasza tożsamość, moja - bo się z nią utożsamiam głęboko, będzie w tym kraju zyskiwała na znaczeniu - mówił dziś wiceprezydent Rybnika Piotr Masłowski, przedstawiając „Trzy Tezy dla Śląska” partii Polska 2050 Szymona Hołowni.

Piotr Masłowski i Michał Gramatyka przed Świerklańcem w Rybniku przedstawili trzy tezy dla Śląska Polski 2050. Zdj. Aleksander Król

Do wyników Spisu Powszechnego sprzed dwóch lat, którego wyniki poznaliśmy dopiero w kwietniu tego roku (blisko 586 tys. deklaracji narodowości śląskiej) odnieśli się podczas dzisiejszego (26 kwietnia) briefingu prasowego przedstawiciele Polski 2050 w Rybniku - poseł Michał Gramatyka oraz wiceprezydent Rybnika Piotr Masłowski.

Poseł Gramatyka, który wrócił z Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach tłumaczył, że żyjemy w państwie w którym 400 tysięcy osób deklaruje, że na co dzień w domu rozmawia po śląsku, a państwo nie chce tego języka dostrzec, nie chce przyznać mu statusu języka regionalnego.

- To państwo PiS, ale też państwo PO, bo obywatelski projekt ustawy o uznaniu śląskiej godki za język regionalny, podpisany, zdaje się przez 124 tysiące Polek i Polaków przepadł w komisji jeszcze za czasów poprzedniej koalicji rządzącej. Nie może tak być, że ludzie, którzy odczuwają, że są członkiem pewnej narodowości, posługują się konkretnym językiem, są przez system ignorowani. Tym bardziej że ten sam język ma prawo języka regionalnego na przykład w pobliskich Czechach - mówił Michał Gramatyka.

Dodał, że Polska 2050 jest partią - orędowniczką Polski kolorowej, tolerancyjnej, wielokulturowej, wielonarodowej. - Wiemy, że z wielości tworzy się ruch do przodu, że ta różnorodność jest naszym atutem, bo można ją wykorzystać na wszelkie możliwe sposoby - mówił Gramatyka.

W symbolicznym miejscu przedstawiciele Polski 2050 przedstawili "trójkę" dla Śląska
Piotr Masłowski tłumaczył, że nieprzypadkowo spotkanie odbywa się przed Świerklańcem.

- Za nami jest Świerklaniec, zgodnie z podaniami historycznymi już w średniowieczu w tym miejscu była karczma. To symboliczne miejsce dla Śląska i miasta. Mamy świadomość, że nazwa "Rybnik" to jest czeskie słowo i oznacza staw. Zaś „Świerklad” też jest z czeskiego i oznacza tyle co „tańczyć”. Czyli to było miejsce, gdzie się chodziło na potańcówki - mówił Piotr Masłowski.

- Ten budynek zawalił się i został odbudowany. To też ma symboliczny wymiar - liczę na to, że ta tożsamość śląska i nasza tożsamość, moja, bo się z nią utożsamiam głęboko, będzie w tym kraju zyskiwała na znaczeniu - mówił Piotr Masłowski przedstawiając Trzy Tezy dla Śląska Polski 2050.

Trzi cyle dlŏ Ślōnska

  • Jedyn. Poświadczajōm uznaniy ślōnskij godki za regijōnalno mowa.
  • Dwa. Uznaniy zoce ślōnskij kultury we przestrzyństwie publicznym.
  • Trzi. Zistymowe wspiyraniy we ôpatrowaniu ślōnskigo poczuwanio

- Czyli język regionalny, śląska kultura w przestrzeni publicznej oraz systemowe wspieranie tożsamości śląskiej. To są trzy deklaracje, jakie podejmujemy jako partia Polska 2050. I które deklarujemy, że jeżeli Dej Bóg przyjdzie nom współrządzić w tym kraju, bydymy walczyć o to, by one miały systemowe rozwiązania - mówił Masłowski.

Redaktor Naczelny
Aleksander Król
do góry