Strona główna/Aktualności/Jeżech z Rybnika/Łukasz Kohut u marszałka Hołowni w sprawie spektaklu (..)

Łukasz Kohut u marszałka Hołowni w sprawie spektaklu "Mianujom mie Hanka"

17.11.2023 Jeżech z Rybnika

Europoseł z Rybnika Łukasz Kohut spotkał się z Marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią, którego poprosił o wystawienie w siedzibie Sejmu RP sztuki teatralnej "Mianujom mie Hanka".

Łukasz Kohut spotkał się z Szymonem Hołownią w sprawie spektaklu opowiadającego historię Śląska.

Łukasz Kohut wystąpił z pisemną prośbą o zgodę na wystawienie w siedzibie Sejmu RP sztuki teatralnej „Mianujom mie Hanka” katowickiego Teatru Korez. Sztuka za sprawą europosła z Rybnika była pokazana w Parlamencie Europejskim. 

W kwietniu bieżącego roku, tuż po premierze spektaklu w Parlamencie Europejskim w Brukseli, Kohut zwrócił się z prośbą o zgodę na wystawienie sztuki w polskim Sejmie do ówczesnej Marszałkini Sejmu RP Elżbiety Witek. Niestety, pomimo weryfikacji możliwości i uzgodnień technicznych między pracownikami jego biura, a urzędnikami administracji Sejmu - otrzymał odpowiedź odmowną.

- Spektakl, o którego organizację wnoszę, grany jest w języku śląskim i stanowi doskonałą ilustrację bogatej śląskiej kultury, którą My - Ślązacy chcemy się z Polską dzielić. Tytułowa Hanka opowiada prawdziwą historię Górnego Śląska oczami prostej kobiety z Pszczyny. Przeplata wątki osobiste z kluczowymi dla regionu wydarzeniami, takimi jak plebiscyt, tzw. powstania śląskie, Tragedia Górnośląska i trudny czas PRL-u. Jak mówiłem w czasie brukselskiej premiery sztuki tylko wielokulturowa Polska może być wielka, a śląskość nie jest do nikogo w kontrze. Nie możemy popełniać błędów przeszłości - to czas by budować relacje oparte na szacunku i tolerancji, a co za tym idzie na respektowaniu praw mniejszości zagwarantowanych w Konstytucji RP - tłumaczy Łukasz Kohut.

W liście do marszałka Szymana Hołowni Łukasz Kohut napisał:

"Jako reprezentant nieuznawanej śląskiej mniejszości etnicznej, proszę więc o możliwość podzielenia się z Parlamentarzystami X Kadencji Sejmu RP śląską historią, kulturą i praktycznym językiem, by pokazać, że śląski żyje, by pokazać odmienną historię regionu. Deklaruję również, pokrycie kosztów związanych z organizacją wydarzenia. Panie Marszałku, liczy na Pana 600 000 obywateli o śląskiej identyfikacji narodowo-etnicznej, proszę nas nie zawieść."

Tymczasem w sobotę 18 listopada w rybnickiej bibliotece odbędzie się spotkanie z aktorką Grażyną Bułką, odtwórczynią głównej roli w monodramie „Mianujom mie Hanka”, na które zaprasza Łukasz Kohut, w ramach nowego cyklu „Śląski butel” o Śląsku, kulturze, godce, historii i tradycji. Początek spotkania w bibliotece o godz. 11.

 

Opracowanie
rybnicka .eu

Zobacz także

Grażyna Bułka: - Śląsk to miejsce święte
Grażyna Bułka: - Śląsk to miejsce święte

Grażyna Bułka: - Śląsk to miejsce święte

do góry