Strona główna/Aktualności/Jeżech z Rybnika/Ignacy tworzy społeczne archiwum ROW

Ignacy tworzy społeczne archiwum ROW

22.01.2024 Jeżech z Rybnika

Zabytkowa Kopalnia „Ignacy” w Niewiadomiu rusza z nowym projektem. To Społeczne Archiwum ROW, które zajmować się będzie zbieraniem i digitalizacją pamiątek zarówno byłych pracowników zakładów przemysłowych, jak i tych ciągle zawodowo związanych z przemysłem.

Ignacy tworzy społeczne archiwum ROW. Zdj. Archiwum Domu Kultury Chwałowice

Społeczne Archiwum ROW ma zabezpieczać i udostępniać zbiory tekstowe, ikonograficzne, fotograficzne czy filmowe, dokumentujące pamięć historyczną mieszkańców dawnego Rybnickiego Okręgu Węglowego. I co ważne nie będzie się zawężać wyłącznie do górnictwa węgla kamiennego, a obejmować ma całe spektrum industrialnej rzeczywiści Rybnika, powiatów rybnickiego i wodzisławskiego.

- Poszukujemy między innymi fotografii i pamiątek odnoszących się do pracy w przemyśle. Ważne jest dla nas również życie pozazawodowe, rodzinne, które przecież toczyło się w sąsiedztwie kopalń, hut i innych zakładów przemysłowych dawnego ROW - tłumaczy kierownik projektu Adam Grzegorzek, główny specjalista do spraw upowszechniania dziedzictwa przemysłowego w Zabytkowej Kopalni „Ignacy” w Rybniku, a do tego pasjonat lokalnej historii.

Budowa płuczki na Hoymie.

Działalność Społecznego Archiwum ROW będzie prowadzona zgodnie z wytycznymi i standardami Centrum Archiwistyki Społecznej. Inicjatywa ma zachęcić mieszkańców Rybnika i okolic do podzielnia się swoimi rodzinnymi opowieściami, zainteresować młodsze pokolenie lokalną historią, a także inicjować międzypokoleniową integrację wokół industrialnej pamięci historycznej. 

- Choć nie wiemy, jakie będą rezultaty projektu, jesteśmy przekonani, że warto próbować. Zabytkowa Kopalnia "Ignacy", jako instytucja kultury samorządu miasta Rybnika, ma służyć mieszkańcom w eksplorowaniu wspólnej pamięci historycznej o dawnym Rybnickim Okręgu Węglowym. Dlatego zapraszamy do współpracy wszystkich pasjonatów lokalnej historii, którzy chcieliby włączyć się do projektu - dodaje Marek Gołosz, dyrektor Zabytkowej Kopalni "Ignacy".

Pierwsze fotografie Społecznego Archiwum ROW.

Co istotne, nie trzeba fatygować się do Niewiadomia, by podzielić się swoją historią. Społeczne Archiwum ROW to projekt mobilny. Wystarczy zadzwonić i umówić się na wizytę we własnym domu.

Szczegółowe informacje pod nr tel. 32 440 7931, e-mail: WYŚLIJ WIADOMOŚĆoraz tutaj.

Opracowanie
rybnicka .eu
do góry