Proces królowej oskarżonej o usiłowanie zabójstwa
Takiego procesu w rybnickim sądzie okręgowym jeszcze nie było! Na ławie oskarżonych Zła Królowa, oskarżona przez prokuraturę o usiłowanie zabójstwa królewny Śnieżki.
W ramach edukacji sądowej prezes Sądu Okręgowego w Rybniku Edyta Pachla ogłosiła konkurs dla szkół podstawowych i średnich na scenariusz symulacji rozprawy sądowej. Wpłynęły cztery prace. Sądowe jury za najlepszą uznało scenariusz nadesłany przez uczniów klasy III F (profil: wiedza o społeczeństwie) z II LO im. ks. prof. Józefa Tischnera w Wodzisławiu Śl., którzy napisali scenariusz rozprawy na podstawie animowanej „Królewny Śnieżki” Walta Disney'a. Zła Królowa zazdrosna o urodę młodziutkiej królewny Śnieżki próbowała ją otruć przy użyciu zatrutego jabłka, przebierając się za dobrotliwą staruszkę. Prokuratura oskarżyła ją więc o próbę zabójstwa.
W sądzie okręgowym rozprawa odbyła się w piątek 16 maja. Przewodniczyła jej sędzia Barbara Wajerowska-Oniszczuk, a za stołem sędziowskim z racji powagi zarzutów (sprawa o usiłowanie zabójstwa) zasiadła też sędzia Karolina Sienica. Wszystkie pozostałe „role”, czyli: należących do składu sędziowskiego trzech ławników oraz prokuratora - oskarżyciela, oskarżonej, obrońcy i przesłuchiwanych w czasie rozprawy świadków, czyli siedmiu krasnoludów i łowczego z królewskiego lasu obsadzili licealiści z Wodzisławia Śl., którzy napisali zwycięski scenariusz. Dla samej Śnieżki przewidzieli rolę oskarżyciela posiłkowego.
Wyniki konkursu ogłoszono kilka dni wcześniej w sądzie i wtedy też odbył się podział ról, merytoryczne szkolenie dotyczące sądowych procedur oraz używanej w sądzie terminologii, a licealiści mający odegrać główne role: ławników, prokuratora i obrońcy mogli przymierzyć wymagane przez sądową etykietę togi.
Dla licealistów była to bez wątpienia cenna lekcja, bo od sędzi Barbary Wajerowskiej-Oniszczuk usłyszeli też kilka bardzo praktycznych uwag dotyczących m.in. stroju, w jakim powinno się stanąć przed wysokim sądem, by nie narazić się na grzywnę za jego obrazę.
- Jako nauczyciela Wiedzy o społeczeństwie zainteresowała mnie informacja o konkursie organizowanym przez sąd okręgowy. Powiedziałam o nim klasie, a uczniowie wyrazili chęć udziału w nim i rozpoczęli pracę nad scenariuszem. Trudno było wymyślić jakąś abstrakcyjną sytuację, więc sięgnęliśmy po literaturę, na co pozwalał regulamin konkursu. Próbę morderstwa przedstawioną w „Królewnie Śnieżce” uznaliśmy za idealny temat. Pisząc scenariusz uczniowie korzystali z internetu i Kodeksu Karnego. Musieli się sporo dowiedzieć, przede wszystkim, jak taka rozprawa w sądzie wygląda. I to jest chyba największa wartość tego konkursu. Do poszczególnych ról uczniowie zgłosili się sami, a jako pierwsza została obsadzona postać Złej Królowej – mówi Katatarzyna Kubala-Piszcz z II LO im. J.Tishnera w Wodzisławiu Śl.
Przestępstwo, które popełniła Zła Królowa było zagrożone karą 25 lat więzienia, ale tak jak w baśni Andersena tak i na sali sądowej wszystko skończyło się happy endem. Zła Królowa, której udowodniono winę trafiła nie do więzienia, ale na oddział zamknięty szpitala psychiatrycznego na tzw. detencję, bo przewód sądowy wykazał, że gdy próbowała otruć Śnieżkę, która w procesie wzięła udział w roli oskarżyciela posiłkowego, znajdowała się w stanie niepoczytalności.
- To bardzo miłe przełamanie rutyny sądowej, bo przecież na co dzień prowadzimy tu sprawy o dużym ciężarze gatunkowym. Miło widzieć tu uśmiechniętą, zaangażowaną młodzież, bo dzisiaj młodzieży nie zawsze się chce. Ci uczniowie się bardzo zaangażowali i włożyli w ten scenariusz dużo swojej pracy i zrobili to naprawdę świetnie. Po pierwsze mieli dobry pomysł z tą Śnieżką, a po drugie udało im się zachować sądowe procedury i wszystkie ich elementy, co na pewno kosztowało ich sporo wysiłku – mówi sędzia Barbara Wajerowska-Oniszczuk, sędzia karnista z blisko 20-letnim stażem.
Rozprawa odbyła się w największej sali sądu okręgowego, przystosowanej do rozpraw z udziałem niebezpiecznych przestępców, dla których jest tu tzw. akwarium.
W konkursie wzięła udział tylko jedna podstawówka; ósmoklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Raciborzu napisali scenariusz rozprawy w sprawie pobicia na tle kibicowskim. Pozostałe dwie konkursowe prace powstały w rybnickich szkołach średnich: w Ekonomiku, czyli w Zespole Szkół Ekonomiczno-Usługowych (rozprawa w sprawie handlu ludźmi) i w Zespole Szkół Mechaniczno-Elektrycznych, czyli Mechaniku (rozprawa w oparciu o „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego).
W symulacji rozprawy sądowej udział wzięli uczniowie II LO im. ks. prof. J. Tischnera w Wodzisławiu Śląskim:
Zła Królowa - Alicja Tkocz
Śnieżka - Nadia Marczak
Prokurator - Wiktoria Korzonek
Obrońca - Agata Szymiczek
Ławnicy - Amelia Wicha, Oliwia Krakowska, Maja Ranoszek
Śpioszek - Marysia Klusek
Nieśmiałek - Roksana Czarnecka
Gapcio - Marta Śmieja
Maruda - Marta Koszarna
Mędrek - Julia Rek
Apsik - Emilia Jureczko
Wesołek - Sandra Jagła
Łowczy - Dawid Parkitny
Proces Złej Królowej w Sądzie Okręgowym w Rybniku
16 maja w Sądzie Okręgowym w Rybniku odbyła się rozprawa sądowa według konkursowego scenariusza, napisanego przez uczniów II LO w Wodzisławiu Śl. na podstawie jednej z baśni Hansa Christiana Andersena.
