Strona główna/Aktualności/Historia/„Życie w przedwojennym Rybniku” Część II. Nowa (..)

„Życie w przedwojennym Rybniku” Część II. Nowa książka Michała Palicy

10.10.2022 Historia

Michał Palica zabiera nas na spacer po dawnych rybnickich ulicach i na "międzynarodowe" rybnickie osiedla, zajrzymy z nim do domów zasłużonych rybnickich rodzin i zakładów rybnickich rzemieślników. Do sprzedaży trafiła właśnie nowa książka „Życie w przedwojennym Rybniku” Część II. Jeszcze w październiku odbędzie się spotkanie autorskie z twórcą w Halo! Rybnik.

Życie w przedwojennym Rybniku. Część II.

Po sukcesie wydanej w 2021 roku książki „Życie w przedwojennym Rybniku” decyzja redakcji Rybnik.com.pl i wydawcy - spółki TuPolska o stworzeniu kontynuacji była oczywista. Zwłaszcza, że autor, Michał Palica, posiadał mnóstwo zgromadzonego i niewykorzystanego materiału.

Tym samym w ręce Czytelników trafiło „Życie w przedwojennym Rybniku” Część II. Ta pięknie wydana i bogato ilustrowana pozycja w symboliczny sposób domknie obchody 20-lecia Rybnik.com.pl.

Charakter publikacji jest nieco odmienny od pierwszej.

„W wielu pracach, zwłaszcza typu kronikarskiego, pomieszczane bywały materiały, które wymykały się ogólnej koncepcji wydawnictwa, a przecież żal było je pominąć. Podówczas tworzono osobną część nazywaną miscelanea, czyli po prostu rozmaitości. Taki właśnie charakter ma część druga Życia w przedwojennym Rybniku” - pisze w przedmowie autor, Michał Palica.

„Rozrzut w formie niniejszej publikacji też jest widoczny - od naukowej aż po stosowanie parabazy. Sądzę, że nie wpłynie to pejoratywnie na odbiór jeszcze jednego obrazu Rybnika międzywojnia. Syntetyzując pierwsze myśli: obraz przedwojennego Rybnika w tej części bez wątpienia można określić jako kolaż. […] Czytelnik znajdzie w książce przeróżne, pozornie z sobą niepowiązane rozdziały” - wyjaśnia Michał Palica.

Odrębna część „Rodziny i domy” zawiera opisy wybranych rybnickich rodzin.

Spacerem po dawnych ulicach Rybnika

Jeden rozdział zawiera opisy zabudowy centrum Rybnika. Kolejne to spacery po wybranych ulicach Rybnika, jak Raciborska, Korfantego, Zamkowa, Reja, Gliwicka, Rynkowa, Łony, 3 Maja czy plac Wolności.

Odwiedzamy również rybnickie, międzynarodowe w nazewnictwie osiedla, czyli Maroko, Mexico City, Kanada.

Sporo uwagi autor poświęcił działalności Poczty Polskiej w Rybniku. Odrębna część „Rodziny i domy” zawiera opisy wybranych rybnickich rodzin. Autor umieścił również w swoim dziele historię rybnickiego rzemiosła.

Niewątpliwą gratką są liczne archiwalne fotografie, pochodzące w głównej mierze z prywatnych zbiorów autora.

Książkę można kupować w księgarni Orbita na rybnickim Rynku. A już teraz zapraszamy na 28 października, na godz. 18.00 do Halo! Rybnik przy ul. Sobieskiego na spotkanie autorskie.

Mecenasami książki „Życie w przedwojennym Rybniku” część II zostali: Janusz Gawenda, Prezes firmy Hydroinstal Sp. z o.o.; Stanisław Słowik, Prezes AKSEL Sp. z o.o.; Łukasz Kohut, Poseł do Parlamentu Europejskiego; Dr n. med. Mariusz Michno, Dental Bridge Centrum Stomatologii; Patryk i Robert Stabryło, firma AutoExpress; Browar Rybnik Spółka Akcyjna; SŁOŃCE+ Sp. z o.o. fotowoltaika z Rybnika

Opracowanie Redakcja.

do góry