Strona główna/Aktualności/Historia/Wielkanoc z Chrobrym

Wielkanoc z Chrobrym

01.04.2022 Historia

W międzywojniu popularne były patriotyczne pocztówki. Opowiada dr Elżbieta Bimler-Mackiewicz z działu historii rzemiosła rybnickiego muzeum, które udostępniło nam te wyjątkowe świąteczne kartki.

Wielkanoc z ChrobrymŻyczę wesołych świąt i wesołej zabawy. Na zielone świątki przyjeżdżam do Krakowa do rodziców na trzy dnie…” – pisała Marta Błaszczykówna 4.04.1909 roku do „Wielmożnego Pana Maksymiliana Basisty”. Tego roku pan Maksymilian* otrzymał też wielkanocne życzenia „Wesołych świąt” od Anny Kurówny z Przemyśla oraz „Wesołego Alleluja”, czego życzyli mu bracia Ignacy, Jan i Józef z całą rodziną, wysyłając kartkę z protoplastami państwa polskiego – Mieczysławem I i Bolesławem Chrobrym. Nadano ją w Czernitz, czyli dzisiejszej Czernicy, 10 kwietnia 1909 roku.

 – To unikatowe świąteczne pocztówki adresowane do Maksymiliana Basisty, kiedy ten mieszkał, studiował i pracował w drukarni Anczyca w Krakowie i aktywnie działał w towarzystwie Eleusis, założonym przez prof. Lutosławskiego. Rewersy niektórych pocztówek stanowią znakomity przykład posługiwania się polszczyzną przez Górnoślązaków. W większości to wydawnictwa krakowskiego Salonu Malarzy Polskich. Warto też zwrócić uwagę, że w tym czasie wydawano mnóstwo okolicznościowych kartek o wybitnie patriotycznych treściach – opowiada dr Elżbieta Bimler-Mackiewicz z działu historii rzemiosła rybnickiego muzeum, które udostępniło nam te wyjątkowe świąteczne kartki. Może zainspirują nas one do tego, by tym razem poświęcić kilka minut na wysłanie świątecznych życzeń w tradycyjnej formie, na papierowej kartce świątecznej? Niech tradycji stanie się zadość. 

 *Maksymilian Basista – ceniony rybnicki księgarz, wiceburmistrz międzywojennego Rybnika, animator ruchu śpiewaczego i – co warte podkreślenia – redaktor „Gazety Rybnickiej”.

 (S) 

Wielkanoc z Chrobrym

7 zdjęć

Patriotyczne pocztówki ze zbiorów Muzeum w Rybniku

do góry