Strona główna/Aktualności/Historia/Pamiętają o harcerzach Buchalikach

Pamiętają o harcerzach Buchalikach

21.09.2022 Historia

Na początku września w Gotartowicach odbyła się uroczystość upamiętniająca tragiczne karty rybnickiej historii - 80 lat temu powieszono tam publicznie harcerzy Pawła i Franciszka Buchalików.

Uroczystość odbyła się pod pomnikiem upamiętniającym miejsce powieszenia w lipcu 1942 roku Franciszka i Pawła Buchalików. Zdj. Archiwum Prywatne.

Gotartowicki apel miał przypomnieć nie tylko tragiczną egzekucję harcerzy Pawła i Franciszka Buchalików, ale też upamiętnić aresztowanych przez nazistów harcerzy i ich rodziny z Gotartowic, Boguszowic i Ligoty, straconych w obozach zagłady.

- Uroczystość zrodziła się z potrzeby serca, a przybyli mieszkańcy i goście oddali hołd tym wielkim duchem młodym bohaterom. Działalność gotartowickich harcerzy w okresie okupacji hitlerowskiej to ciągle prawdziwa lekcja historii, wychowania i patriotyzmu, nie tylko dla lokalnej społeczności, ale również dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 20 w Gotartowicach, której harcerze Paweł i Franciszek Buchalikowie są patronami. Dziękujemy za obecność środowiskom harcerskim, szczepowi Gotartowice i członkom Rady Dzielnicy Gotartowice bardzo zaangażowanym w tę uroczystość - podsumowują organizatorzy.

- Działalność gotartowickich harcerzy w okresie okupacji hitlerowskiej to ciągle prawdziwa lekcja historii - przekonują organizatorzy. Zdj. Archiwum prywatne.

Uroczystość odbyła się pod pomnikiem upamiętniającym miejsce powieszenia w lipcu 1942 roku Franciszka i Pawła Buchalików, którzy nosili to samo nazwisko, ale nie byli spokrewnieni - łączyła ich chęć służenia ojczyźnie i harcerskim ideałom. W uroczystości wzięli udział m.in. wiceprezydent Janusz Koper, radni miasta, przedstawiciele koła gospodyń i OSP Gotartowice oraz krewni harcerzy Buchalików.

W gotartowickich uroczystościach wziął udział również wiceprezydent Janusz Koper. Zdj. Archiwum Prywatne

Wspomnieniami podzielił się inicjator tego wydarzenia - kapelan Chorągwi Śląskiej ks. hm. Piotr Larysz, który po apelu i uroczystym przemarszu, odprawił harcerską mszę na terenie szkoły podstawowej w Gotartowicach. Nad całością obchodów czuwały też przedstawicielki Rady Dzielnicy Gotartowice: Urszula Stajer i Mirela Szutka.

Na terenie SP nr 20 w Gotartowicach, noszącej imię harcerzy Buchalików odprawiono harcerską mszę. Zdj. Archiwum prywatne

- Cieszy fakt, że była z nami Telewizja Katowice, która realizuje film dokumentalny o bohaterskich harcerzach Buchalikach i tradycjach harcerskich. Trafi on na antenę TVP Historia w przyszłym roku - podsumowują organizatorzy.

Opracowanie: Redakcja.

Pamiętają o harcerzach Buchalikach

18 zdjęć

W Gotartowicach pod pomnikiem upamiętniającym miejsce powieszenia w lipcu 1942 roku harcerzy Franciszka i Pawła Buchalików, odbyła się uroczystość przypominająca tamte dramatyczne wydarzenia sprzed 80 lat. Wzięli w niej udział m.in. wiceprezydent Rybnika Janusz Koper, radni miasta, przedstawiciele koła gospodyń i OSP Gotartowice oraz krewni harcerzy Buchalików. Wspomnieniami podzielił się kapelan Chorągwi Śląskiej ks. hm. Piotr Larysz, który po apelu, odprawił harcerską mszę na terenie szkoły podstawowej w Gotartowicach. Nad całością obchodów czuwały też przedstawicielki Rady Dzielnicy Gotartowice: Urszula Stajer i Mirela Szutka.

do góry