Strona główna/Aktualności/Historia/30 lat temu przebudowano rybnicki rynek. Znów czeka go (..)

30 lat temu przebudowano rybnicki rynek. Znów czeka go mały lifting

12.11.2022 Historia

Dokładnie 30 lat temu - w 1992 roku - zakończył się remont rybnickiego rynku. - Stara nawierzchnia wytrzymała ponad 50 lat, nowa musi wytrzymać co najmniej tyle - mówił wtedy na łamach „Gazety Rybnickiej” ówczesny wiceprezydent miasta Marian Adamczyk.

1992 r. Po 30 latach rybnicki rynek znów czeka metamorfoza. Zdj. arch. Gazeta Rybnicka

30 lat temu na wyłożonym niemieckimi płytami rynku zamontowano stylowe latarnie i posadzono drzewka, a prace nad rynkową fontanną ostatecznie zakończyły się później, w 1993 roku, dokładnie „24 czerwca w czwartek o godz. 13.09” - jak skrupulatnie odnotowaliśmy w naszej gazecie - kiedy to figura św. Nepomucena stanęła na cokole rynkowej fontanny.

Montaż figury św. Nepomucena na cokole rynkowej fontanny w czerwcu 1993 roku.. Archiwum Gazety Rybnickiej

Po 30 latach rybnicki rynek czeka kolejna metamorfoza - ma być mniej betonu, a więcej zieleni. Wkróte zasadzonych zostanie tu 11 platanów klonolistnych, ale drzewa ozdobią też pobliski plac Wolności, który ostatni raz był remontowany w 2006 roku, przy okazji budowy Focus Parku. (S)

Przebudowa placu Wolności ruszyła w 2006 roku, w tle budowa centrum handlowego Focus Park, które otwarto we wrześniu 2007 roku. Zdj. WaT

Rynek w Rybniku zmodernizowano 30 lat temu, Plac Wolności przy okazji budowy Focusa

5 zdjęć

Po 30 latach rybnicki rynek znów czeka metamorfoza. Mały lifting czeka też Plac Wolności, który ostatni raz był remontowany w 2006 roku, przy okazji budowy Focus Parku.

do góry