Strona główna/Aktualności/Biznes/Wielkie zakłady produkcyjne, salon samochodowy a nawet spa (..)

Wielkie zakłady produkcyjne, salon samochodowy a nawet spa budują się w Rybniku

29.07.2022 Biznes

Nowe firmy budują swoje wielkie zakłady produkcyjne w Rybniku, a te które z powodzeniem funkcjonują tu od lat rozbudowują swoje powierzchnie. Na mapie Rybnika pojawią się też nowe restauracje, spa, salon samochodowy. Rozwija się biznes w Rybniku.

Panattoni Park Rybnik i Extral zbudują w Rybniku swoje zakłady

W wyniku rozstrzygniętego przetargu na rekordowo dużym terenie o powierzchni 40 ha
w sąsiedztwie rybnickiego odcinka Drogi Regionalnej Racibórz - Pszczyna (DW 935) powstanie Panattoni Park Rybnik. Inwestor prowadzi obecnie prace projektowe związane z budową drogi dojazdowej oraz hal przeznaczonych pod lekką produkcję i usługi.

Z kolei na nieruchomościach nabytych od Miasta oraz Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej
w Rybniku, na terenie o powierzchni 6,5 ha włączonym do specjalnej strefy ekonomicznej, powstanie zakład produkcyjny Extral Sp. z o.o. To spółka zajmująca się produkcją profili aluminiowych i komponentów, której produkty dostarczane są klientom w całej Europie.

Tesko Steel i Purmo Group Poland rozbudowują swoje powierzchnie

Kolejną inwestycję kończy realizować Tesko Steel Sp. z o.o. Spółka wybudowała halę nr 5, która wraz z przyległym budynkiem socjalno-biurowym ma powierzchnię blisko 1 700 m2, obecnie trwają odbiory techniczne budynku. Nowa hala będzie wykorzystywana w procesie produkcji i składowania wyrobów stalowych, które powstają w zakładzie Tesko Steel (to kolejna hala oddana do użytku w ostatnich latach).

Na Paruszowcu trwa trwa rozbudowa zakładu Purmo Group Poland.

Z kolei u zbiegu ulic Przemysłowej i Mikołowskiej trwa rozbudowa zakładu Purmo Group Poland Sp. z o.o., jednego z najbardziej rozpoznawalnych producentów systemów ogrzewania i chłodzenia. Inwestor realizuje budowę nowej hali produkcyjno-magazynowej o powierzchni 4 000 m2, łączny koszt inwestycji wynosi 50 mln zł. Zakończenie budowy planowane jest na przełomie roku, a po otwarciu nowej hali Spółka zatrudniać będzie dodatkowo kilkadziesiąt osób.

- Cieszę się, że gospodarczy profil Rybnika rozwija się w sposób zrównoważony, uwzględniając różne kierunki i branże. Lokowanie nowych podmiotów gospodarczych w mieście świadczy o tym, że Rybnik jest atrakcyjny dla biznesu, a prowadzone przez Miasto działania - informacyjne i inwestycyjne - są skuteczne. Kolejny raz warto podkreślić znaczenie wybudowania rybnickiego odcinka Drogi Regionalnej Racibórz - Pszczyna jako impulsu dla pojawienia się nowych firm w mieście. Rozrastanie się istniejących firm zaś to dowód, że Rybnik to dobre miejsce dla rozwoju przedsiębiorczości - mówi Piotr Kuczera, Prezydent Miasta Rybnika.

Rozbudowuje się Business Center K1

Jak zaznaczają w magistracie Rybnik to nie tylko miejsce dobre dla rozwoju firm produkcyjnych. W centrum miasta powstają atrakcyjne budynki biurowo-usługowe. Rozbudowuje się Business Center K1 przy ul. 3 Maja - obecnie trwa przebudowa budynku po byłym banku i jego adaptacja dla przyszłych najemców. W wyremontowanym obiekcie dostępne będzie łącznie ok. 1 500 m2 nowoczesnej powierzchni najmu. Budynek będzie posiadał łącznik ułatwiający komunikację z istniejącym biurowcem K1.

Budynek wielofunkcyjny Carbon

 

Przy ul. 3 Maja 30 powstaje budynek wielofunkcyjny Carbon. Wizualizacja inwestora

Z kolei w niedalekiej odległości, przy ul. 3 Maja 30 powstaje budynek wielofunkcyjny Carbon. Inwestor na 4 kondygnacjach zaprojektował duże powierzchnie typu open space (każda ok. 200 m), które mogą zostać dostosowane zgodnie z wymaganiami konkretnych najemców. Budynek uzupełniony zostanie o powierzchnie przeznaczone pod handel (parter) oraz lokale mieszkalne. Zakończenie budowy zaplanowane jest na II kwartał 2023 roku.

Powstaje nowy salon samochodowy marki Toyota oraz Lexus

Przy ul. Prostej trwa budowa nowego salonu samochodowego marki Toyota oraz Lexus. Wizualizacja inwestora

Przy ul. Prostej trwa budowa nowego salonu samochodowego marki Toyota oraz Lexus. Inwestor z województwa dolnośląskiego nabył w ubiegłym roku nieruchomość od Miasta przy ul. Jerzego Giedroycia, gdzie projektowana jest budowa warsztatu mechanicznego, lakierni wraz z budynkiem magazynowym. Prace powinny rozpocząć się jeszcze w tym roku.

Bel Mon Resort czyli restauracja i spa u cystersów w Stodołach

Bel Mon Resort powstaje w rybnickich Stodołach. Zdj. M.Koczy

Z kolei na terenie zabytkowego, pocysterskiego dworu w malowniczej dzielnicy Stodoły, wśród licznych atrakcji turystycznych, prywatny inwestor realizuje dużą inwestycję, adaptując i rewitalizując historyczne budynki pocysterskiego dworu. Powstaje tam Bel Mon Resort - inwestycja rekreacyjno-usługowa, w założeniu inwestora składająca się z trzech części: Restauracji Mona, Berry Spa oraz Hotelu Lili. Zakończenie inwestycji i otwarcie Bel Mon Resort planowane jest jeszcze w tym roku. Kolejnym zamierzeniem inwestora w tej dzielnicy jest realizacja inwestycji mieszkaniowej.

Wydział Strategii i Obsługi Inwestora dla biznesu

O to, by stwarzać w Rybniku jak najlepsze warunki dla rozwoju firm już działających na terenie miasta oraz zachęcać do inwestowania podmioty zewnętrzne dba w Urzędzie Miasta Rybnika Wydział Strategii i Obsługi Inwestora, którego zadaniem jest m.in. bieżąca współpraca z inwestorami, a także ich wsparcie na etapie realizacji nowych inwestycji:

- Zapraszam do kontaktu z wydziałem, ale też na miejską stronę internetową, na której funkcjonuje zakładka Biznes, skierowana zarówno do lokalnych przedsiębiorców jak i potencjalnych inwestorów. Wszyscy zainteresowani mogą tam znaleźć m.in. aktualności gospodarcze, najważniejsze informacje o ofercie inwestycyjnej miasta, a także dane kontaktowe do pracowników, którzy służą pomocą w tych konkretnych obszarach - mówi Dawid Strupowski, pełnomocnik Prezydenta Miasta do spraw Obsługi Inwestorów w Urzędzie Miasta Rybnika.

Kontakt: Urząd Miasta Rybnika
Wydział Strategii i Obsługi Inwestora
ul. Bolesława Chrobrego 2, 44-200 Rybnik
e-mail: inwestor@um.rybnik.pl
tel. 501 110 265

Opracowanie Redakcja

do góry