W Tyglu powstało Branżowe Centrum Umiejętności Górniczych
5 grudnia w Zespole Szkół Technicznych w Rybniku odbyło się uroczyste otwarcie Branżowego Centrum Umiejętności Górniczych, które stanowi część ogólnopolskiego projektu Centrów Doskonałości Zawodowej. Nowoczesne pracownie i sprzęt będą służyć do kształcenia przyszłych specjalistów w branży górniczej oraz pokrewnych dziedzinach.
Uczniowie Tygla mają powody do radości. W Zespole Szkół Technicznych powstało 10 specjalistycznych pracowni, które umożliwią zdobywanie praktycznych umiejętności w wielu dziedzinach. Kształcić się tam będą nie tylko uczniowie rybnickiej placówki, lecz także pracownicy okolicznych firm, przedsiębiorstw oraz studenci.
To jedno z 120 Branżowych Centrów Umiejętności (BCU), które powstaną na terenie całego kraju w ramach realizacji koncepcji Centrów Doskonałości Zawodowej (CoVEs). Każde z centrów ma swój specjalny profil – rybnickie BCU to jedyny w Polsce ośrodek o profilu górniczym, dostosowany do potrzeb lokalnego przemysłu i tradycji regionu.
Dzięki wyposażeniu w nowoczesny sprzęt i współpracy z wiodącymi firmami, Branżowe Centrum Umiejętności w Rybniku stanie się przestrzenią, gdzie teoria spotyka się z praktyką, odpowiadając na współczesne wyzwania rynku pracy – podkreślał dyrektor Tygla, Piotr Tokarz, podczas uroczystości otwarcia.
– Branżowe Centrum Umiejętności to odpowiedź na potrzeby rynku pracy, który stawia coraz większy nacisk na kompetencje zawodowe. W naszej placówce chcemy zapewnić młodym ludziom edukację, która nie tylko umożliwi im zdobycie wiedzy, ale przede wszystkim przygotuje ich do wyzwań zawodowego życia. Dzięki współpracy z firmami, specjalistami z różnych dziedzin, nasi uczniowie będą mogli rozwijać swoje umiejętności, zdobywać doświadczenie, które będzie miało realną wartość na rynku pracy – mówił Piotr Tokarz.
Nowoczesna sztolnia pod szkolnym boiskiem
Pod szkolnym boiskiem znajduje się sztolnia górnicza, która została wyposażona w sprzęt, którego może pozazdrościć niejedna kopalnia w regionie. Kombajn, zarządzany zdalnie przez system nadzoru, w połączeniu z dyspozytornią, kamerami oraz metanometrią, wiernie odwzorowuje warunki panujące w kopalni. Dzięki temu uczniowie mogą uczyć się w środowisku, które odzwierciedla realia pracy pod ziemią.
Oprócz sztolni, uczniowie będą się uczyć w innych nowoczesnych klasach. Sala VR dysponuje 25 stanowiskami – 15 stacjonarnymi i 10 przenośnymi – umożliwiając szkolenie w rzeczywistości wirtualnej 3D. W pracowni robotyki, bazującej na robotach AWB, uczniowie zyskają wiedzę z zakresu programowania i obsługi maszyn.
W budynku warsztatowni mieszczą się kolejne specjalistyczne pracownie, takie jak elektrohydrauliki, elektropneumatyki, sterowników PLC, napędów elektrycznych oraz w pełni zautomatyzowana pracownia systemów górniczych.
– Mamy teraz pracownie wyposażone w nowoczesny sprzęt, dzięki którym możemy przygotować uczniów do pracy w realnych warunkach. Można tu wykonać szereg praktycznych ćwiczeń. Większość z tych rzeczy, o których uczniowie tylko słyszeli w teorii, teraz mogą zobaczyć na żywo, wykonać pomiary i sprawdzić, jak to wygląda w rzeczywistości – mówi Łukasz Lip, nauczyciel przedmiotów zawodowych elektrycznych.
W sierpniu 2023 roku, Miasto Rybnik pozyskało 11 mln zł ze środków unijnych Krajowego Planu Odbudowy na realizację Branżowego Centrum Umiejętności Górniczych. 8 milionów wykorzystano na stworzenie pracowni. Pozostała część funduszy zostanie przeznaczona na kursy i dalsze kształcenie uczniów. Projekt realizowany będzie do czerwca 2026 r. a został on przygotowany przez pracowników Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Rybnika i Zespołu Szkół Technicznych. Do współpracyzaproszono partnerów wyłonionych w konkursie otwartym i są nimi: Jastrzębska Spółka Węglowa S.A., Główny Instytut Górnictwa oraz Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa. Powołana została też Rada Projektu Branżowego Centrum Umiejętności – w jej skład weszli wszyscy przedstawiciele partnerstwa – realizująca kontrolę i kreowanie procesów naukowych.
Dyrektor Tokarz zapowiedział, że uczniowie będą mogli rozpocząć naukę w nowych klasach od stycznia przyszłego roku.
W Tyglu powstało Branżowe Centrum Umiejętności Górniczych
5 grudnia w Zespole Szkół Technicznych w Rybniku odbyło się uroczyste otwarcie Branżowego Centrum Umiejętności Górniczych, które stanowi część ogólnopolskiego projektu Centrów Doskonałości Zawodowej. Nowoczesne pracownie i sprzęt będą służyć do kształcenia przyszłych specjalistów w branży górniczej oraz pokrewnych dziedzinach.