Strona główna/Aktualności/Biznes/Neapolitańskie smaki w plebiscytowej kamienicy

Neapolitańskie smaki w plebiscytowej kamienicy

09.02.2024 Biznes

W odrestaurowanej właśnie, pięknej kamienicy przy ulicy Świętego Jana 2 w Rybniku, otwarto nowy lokal „L'oro di Napoli”, w którym pachnie bazylią i słoneczną Italią. Prawdopodobnie tylko tu w Polsce można zjeść słodkie Angioletti Pistacchio i słone Scugnizzi Napoletani Fritta. Podczas Międzynarodowego Dnia Pizzy to świetna miejscówka na piątkowy wieczór.

Piotr Borowski zaprasza na pizzę neapolitańską. Zdj. Michał Koczy

W Neapolu był parokrotnie. To tam, w słonecznej Italii zakochał się w tradycyjnej włoskiej pizzy w stylu neapolitańskim i właśnie taką, postanowił przenieść na rybnicki deptak. Piotr Borowski, właściciel nowej pizzerii otwartej w tym tygodniu w miejscu dawnego Żółtego Młynka, przyznaje, że dokłada starań, by jego pizza smakowała tak, jak te z lokali rozsianych u podnóża Wezuwiusza.

Wyjątkowe ciasto rośnie przez całą dobę. Zdj. Michał Koczy

Sekret tkwi w specyficznym cieście, które rośnie - nie tak jak zwykle pół godziny - a całą dobę, za to w piecu rozgrzanym do 500 stopni wypiekane jest bardzo szybko, najwyżej półtorej minuty.
A takiego ciasta z małą ilością drożdży, długodojrzewającego można spróbować tu pod różnymi postaciami.

Deser? No oczywiście w barwach flagi. Zdj. Michał Koczy
Prawdopodobnie lokal „L'oro di Napoli” to jedyne miejsce w Polsce, gdzie można spróbować słodkie Angioletti Pistacchio i słone Scugnizzi Napoletani Fritta. Co to takiego?

- Nasze ciasto frytujemy i podajemy na słodko z sosem pistacjowym, albo na słono w formie sałatki z rucolą i pomidorkami. Przywieźliśmy pomysł na te specjały z Neapolu. Nie widziałem nigdzie tego w Polsce - przyznaje Piotr Borowski.

Lokal w plebiscytowej kamienicy. Zdj. Michał Koczy
Warto spróbować, a czasu dziś jest sporo, bo nowy lokal w piątki i soboty otwarty jest do godziny 23, a w tygodniu do 22.

Podobno najlepsze legendy powstają w nocy. A gdy dodamy, że nowy lokal powstał w kamienicy, w której tworzyła się historia Rybnika i Śląska, podejrzewamy, że ma on szansę zbudować swoją.

Po remoncie plebiscytowa kamienica prezentuje się wyjątkowo pięknie. Zdj. A.Król

Redaktor Naczelny
Aleksander Król
do góry