Strona główna/Aktualności/Biznes/"Moja ulubiona" czyli nowa restauracja na rybnickim deptaku

"Moja ulubiona" czyli nowa restauracja na rybnickim deptaku

11.04.2023 Biznes

Na ulicy Sobieskiego znów będzie pachniało włoską pizzą. W miejscu zamkniętego z końcem roku lokalu „Best Pizza”, w tym tygodniu ruszy nowa restauracja „Moja ulubiona”. Oprócz włoskich dań, zjemy tu też polskiego schabowego i śląską roladę z modrą kapustą.

Bartłomiej Pytko zaprasza do Mojej ulubionej. Zdj. AK

Nowi właściciele Dominika i Bartłomiej Pytko zamierzają wykorzystać potencjał miejsca - klimatycznego lokalu z urokliwym podwórkiem przycupniętym między kamienicami rybnickiej starówki. Dlatego zaczęli od odnowienia krótkiego pasażu prowadzącego do „Mojej ulubionej”, w którym pojawiły się stoliki dla gości.

Wystrój lokalu nie zmieni się za bardzo.

- Ten pasaż był już mocno zapuszczony. Trochę bałem się tu wcześniej wejść. Dlatego pomalowaliśmy jego ściany i ułożyli zieloną sztuczną trawę. Pojawiły się też kwiaty. Pierwsze wrażenie jest bardzo ważne - zauważa pan Bartłomiej.
Jednocześnie nowi właściciele nie zamierzają za bardzo zmieniać wystroju samego lokalu, w którym wcześniej serwowano pizzę. Dołożyli tylko kącik dla dzieci. Na „dziedzińcu” dla najmłodszych klientów pojawi się pewnie jeszcze jakaś mała piaskownica.

A co z menu? Czy w „Mojej ulubionej”, tak jak kiedyś w „Best Pizzy”, zjemy „wiosenną” albo pizzę BBQ?

- W lokalu jest dobry piec, dlatego chcemy to wykorzystać - w naszym menu znajdzie się także pizza. Chcemy, by miała typowo włoski charakter. Będą też makarony, carbonara, pappardelle. Ale nie tylko. Od lat specjalizujemy się w polskiej kuchni. Na Nowinach przez 10 lat prowadziliśmy lokal Smaki.com. W dalszym ciągu dowozimy nasze domowe obiady do klientów. Zatem w „Mojej ulubionej” rybniczanie będą mogli zjeść także dobrego schabowego oraz dobrą roladę z kluskami i modrą kapustą - zapowiada Bartłomiej Pytko.

Nowi właściciele nie planują wielkiego otwarcia. Może ktoś zagra na gitarze przy wejściu do lokalu, może z degustacją swoich specjałów wyjdą na rynek.

do góry